Zmajeva Kugla Epizode Online

Vesti:

  • Registrovani korisnici imaju puna prava korišćenja foruma! Dobijte pristup Ćaskanju, kreiranju novih tema, personalizovanjem foruma i mnogim drugim opcijama.
  • Otvorena je posebna sekcija "DAIMA" za aktuelni serijal Zmajeve Kugle! Diskusija može da počne! .citam2.
  • Novo! Epizode na USB-u! Više info na:
    https://blog.zmajevakugla.rs/sve-epizode-zmajeve-kugle-na-usb-u
    .goku.

Prikaži poruke

Ovaj odeljak vam dozvoljava da vidite sve poruke ovog člana. Imajte na umu da možete da vidite samo poruke iz onih oblasti kojima imate pristup.


Teme - Superhik72

Stranice: 1
1
Anime / One punch man
« poslato: Oktobar 23, 2016, 13:07:50 »


Гдје гледати: Gogoanime
Линк на My anime list: One punch man

Жанр: Акција, Комедија, Пародија, Шонен.
Моја оцјена:
Прича: 7/10
Анимација: 10/10
Музика: 9/10
Ликови: 8/10
Уживање: 8/10
Коначна оцјена: 7/10

Један смјешан пародијски аниме који исмијава класичне шонене и суперхероје. Препорука свима који су жељни добре комедије.


СПОЈЛЕР

Рецезнзија је написана од стране Ненада Грујића

Šonen je jedna od najpopularnijih demografija u animeu od nastanka, sa najvećim brojem fanova, najdugovečnijim serijama i najvećom prodajom samih video izdanja, ali i robe vezane za animee. Na stranu to koliko potencijalno kvalitetna mogu da budu dela pravljena za naložene tinejdžere, šonen je najprepoznatljiviji i najreklamiraniji odeljak animea. Takođe, šonen animei imaju prepoznatljive odlike i trope koje ga čine prepoznatljivom demografijom. Glavni junak je naoko običan tinejdžer kome iznenada neka natprirodna sila otkriva potencijal za veliku moć, tu se negde pojavi glavni negativac, drugovi iz detinjstva, moć prijateljstva, trening, brdo filera, odsudna bitka, pobeda i novi negativac pa sve ispočetka. Iako je seinen, ideja OPM je da sve te šonen trope okrene naglavačke.
Nastanak ove serije je veoma interesantan, i sam nalik na neki šonen kliše. Mangaka pod aliasom ONE je započeo One Punch Man kao web mangu i tu ne bi bio nikakav zbun da čovek ne crta kao jako talentovani petogodišnjak (Isajamu to nije sprečilo da napravi Titane, doduše). Nekim čudom, ta manga je bila downloadovana 12 000 000 (slovima dvanaest miliona) puta i doživela nezapamćenu popularnost i ONE je dobio ugovor sa Jusuke Muratom, poznatim manga crtačem, po kojem bi ovaj nacrtao mangu od početka pa nadalje (fazon nemoj brate više, molim te, evo ja ću). Ta Muratina manga je poslužila kao grafička osnova za anime.



Radnja se odvija u Z gradu u Japanu koji vrvi od čudovišta što napadaju ljude i prave im razne probleme poput oduzimanja života i uništavanja životnog prostora. U tom gradu živi i naš glavni junak Saitama, džabalebaroš krajnje indiferentan prema ostatku sveta. Razlog za takav stav je jednostavan. Saitama je oduvek želeo da postane superheroj i da brani slabe i nemoćne od zla. Zato se bacio na masovne treninge u stilu Kristijana Golubovića i za tri godine izgubio kosu ali zauzvrat  dobio toliku fizičku snagu da je sposoban da svakog protivnika uništi jednim udarcem. I tu nastaje problem, jer nijedan protivnik više ne predstavlja izazov za Saitamu i to ga polako ali sigurno ubija u pojam. Sticajem okolnosti, Saitama sreća Genosa, androida heroja koji jedini postaje svestan Saitamine prave snage i samoproglašava se za njegovog učenika. Ispostavlja se da je u Z gradu superherojska zajednica izuzetno aktivna (Saitama nije imao pojma jer ga je realno bolelo dupe), te da čak postoji organizacija superheroja sa rangovima i hijerarhijom po snazi. Njih dvojica se pridružuju i počinju da rade kao superheroji i tamane čudovišta po gradu. I to je to od radnje.
Grafički prikaz je jedan od najspektakularnijih koje sam imao priliku da vidim, možda i najbolji u nekoj TV seriji, uz Aoi Bungaku. Studio Madhouse je pošteno zavrnuo rukave i uradio odličan posao, čak su angažovali animatore iz drugih studija da pomognu. Rezultat toga je neverovatan stil animacije i crteža. Evo primera radi, zbog uštede, većina animea se radi u trojkama, to jest jedan frejm animacije služi kao tri frejma, te se čak i akcione scene animiraju sa osam frejmova po sekundi. Borbe u One Punch Man su animirane u jedinicama, znači frejm za frejm, što izgleda neverovatno čak i za anime film. Stilizacija je sjajna, s tim što na momente izbije originalni ONE fazon pa Saitama izgleda kao jaje sa nacrtanim očima i ustima, što savršeno oslikava njegovu potpunu apatiju i to-me-mnogo-boli-patka-za-to stav.
One Punch Man je pravljen kao parodija na sve šonen klišee. Umesto da gledamo kako glavni junak dobija moći, pa biva gažen i onda trenira jedno trista epizoda dok ne postigne željeni nivo snage, pa borbe od po sto epizoda, vađenje novih moći iz dupeta i sve ostale stvari zbog kojih volimo ili ne volimo ovu demografiju, ovde imamo nešto sasvim suprotno. Saitama je na početku najjače biće u seriji i prolazi kroz sve protivnike kao krava kroz kuku*uz. Borbe takođe nisu maratonske, jer se uglavnom sastoje od jednog udarca kojim Saitama pravi rupu veličine Rakovice u protivniku. Glavna fora koja služi kao naveći izvor smeha jeste baš to građenje i pojačavanje moći protivnika uz rokačku muziku i gomilu ložačkih replika da bi se sve završilo krajnje antiklimaktično.  Mislim šta reći kada cela serija traje koliko jedna borba u Bleach-u, i to neka sa početka.
Ovaj anime je doživeo neverovatnu popularnost, postavši ono što ironično zovem “spasitelj anime industrije”,  to jest anime koji iskače iz frižidera te sezone i koga masa hajpuje do besvesti, kao što su prošlih godina bili Titani, Tokyo Ghoul, Code Geass, Fate/Zero i ostali megahitovi koji se zaborave po završetku emitovanja. Srećom, OPM se ne pravi da je nešto što nije i njegova direktnost i neposrednost ga ipak postavljaju na malo viši položaj od gorepomenutih naslova. Dosta me je ljudi ubeđivalo da je OPM beskrajno inteligentna dekonstrukcija šonena, višeslojni, intelektualni anime i šta ti ja znam, ali to mi je sve delovalo krajnje nesuvislo, pokušaj nalaženja dubine u skečevima Andrije Miloševića.  Autor je obećao da će da se potrudi da serija dobije i drugu sezonu, što ne znam koliko je pametno, budući da je već pred kraj OPM počeo da poprima odlike serija koje parodira i da će druga sezona nastaviti u tom pravcu, ubijajući duh parodije.


Bilo kako bilo, lagao bih kada bih rekao da je ovo loš anime. Zabavan je, duhovit, lako se prati i ima vrhunski animirane scene akcije. U ovo sušno vreme to ga čini više nego prikladnim da spržite jedno popodne uz njega.

2
Anime / My anime list.net (Листа погледаних анимеа)
« poslato: Oktobar 21, 2016, 09:56:16 »
Да ли неко од вас има ову листу.
На њој имате све могуће аниме који постоје.

Ево је мoja скромна аниме листа строго препоручујем аниме од 8 - 10.
7- су ок анимеи али нису ме нешто одушевили као ови са већом оцјеном.
1- гледате на властиту одговорност.

3
Anime / Serial Experiments Lain
« poslato: Oktobar 18, 2016, 21:43:36 »


My anime list  Serial Experiments Lain
Гдје гледати Gogoanime

Још нисам одгледао овај аниме али добиајм силне препоруке да га одгледљам. Иначе овај аниме сматрају за један од најкоплекснијих анимеа икада.
 

СПОЈЛЕР
"Ono što je zaboravljeno kao da se nikada nije ni desilo. Uspomene su samo zapis događaja. Samo ga treba izmeniti."
- Iwaku*a Lain
Serial Experiments Lain je deo velike filozofske trilogije, poznatije kao ABe trilogije kreatora Chiaki J. Konake, za čiju su realizaciju bili zaduženi Ueda Yasayuki i Nakamura Yuutaryuo (poznat takođe i po serijalu Kino's Journey), gde se dizajnom likova pozabavio grafički dizajner Yoshitoshi ABe, po kome ova trilogija i nosi ime. Ovaj naslov je 1998. godine nagrađen "Exellence Prize-om" na Japanskom Festivalu Medijske Umetnosti i bio je subjekat u mnogim literarnim i filozofskim svetovima poput. "Azijske Horor Enciklopedije" i "Problemu Egzistencije u Japanskoj Animaciji" od Američkog Filozofskog Udruženja.
Pre svega, treba napomenuti da ovaj serijal nije namenjen svakoj publici. Tematika, fokus, način pripovedanja i sam anime kao celina su krajnje nesvakidašnji i eksperimentalni čak i za današnje vreme. Naime, bio je smatran toliko izvan normi klasičnog anime serijala da je bio prilično rizičan pokret za sam studio i kompanije koje su ga finansirale. Iz tog razloga prva epizoda urađena je kao demo verzija koju su kasnije prezentovali studiju "Triangle Stuff" koji se tek tada odlučio za saradnju.
Uhvatih sebe u toku pisanja ove recenzije kako više razmišljam o suštini života i sopstvenom postojanju, nego o samom delu, i cenim da je upravo to ono što je anime želeo da postigne. Naime, jedna od stvari koja serijal čini toliko različitim od većine drugih je upravo priča: iako suvo posmatrana izgleda prilično jednostavno i pomalo besmisleno, ključ je u ogromnoj količini motiva koje ta naizgled tanka priča pokriva. Lain je filozofsko-ideološka drama koja kombinuje simbolizam i surealizam u jednu nerazdvojnu celinu. Sa fascinantnom lakoćom kombinuje nebrojeno mnogo motiva, među kojima se najviše ističu egzistencija, ljudska konekcija, pitanje identiteta i religija. Takođe, predviđa, otvara i razrađuje potpuno nov, do tada nepoznat svet interneta kao novog vida konekcije.
Lain kao serijal ozbiljno shvata zadatak koji ima, te ne upliće u sebe nikakvu komediju, romansu ili nepotrebno krvoproliće. Ne pokušava da bude komercijalan serijal time što ubacuje fanservis poput golotinje, i ne trudi se da bude prilagođen svima. Ovo je ozbiljan anime pravljen za prave fanove žanra. Održava konstantan fokus na svom glavnom cilju i besprekorno prikazuje svaki element radnje. Trudi se da se drži što dalje od epizodičnog načina pripovedanja, po tradicionalnom shvatanju, gde iako svaka epizoda može biti posmatrana sama za sebe, na kraju ostavlja malu rupu koja biva upotpunjena tek na samom kraju. Ipak, glavni cilj Lain je studiranje likova u širem smislu, dok je radnja tu samo radi lakšeg prezentovanja.
A sami likovi su upravo onaj segment gde Lain sija najjače. Iako su odnosi između karaktera prilično neobični, njihov razvoj dostiže stepen o kojem većina anime likova može samo da sanja. Sa minimalnom količinom naracije i dijaloga SEL uspeva da skoro bezgrešno prikaže i oživi gotovo svakog lika. Njihove konekcije bivaju produbljene i sve jače i razumnije što se dublje prodire u serijal. Svaki od likova se trudi da bude realističan, što nije toliko tipično za današnje anime serijale. Počevši od njihovog vizuelnog dizajna, pa sve do karaktera. Oni, naime, nemaju nikakve blještave frizure, astronomsko velike oči, neobične uniforme ili nerealne proporcije tela. Čak se i glasovni glumci, i na japanskom i na engleskom jeziku, trude da budu što realističniji: dijalozi se vode normalnim tonom bez uzvikivanja i prenaglašavanja reči, niti bez neljudskih i netipičnih reakcija, već se trude da stvore realnu sliku konverzacije. Sami likovi nisu urađeni ni po kakvim "dere" tropovima, već tako da podseća na prave osobe; svaki karakter je prikazan onako kako bi izgledao u stvarnosti. Ceo serijal trudi se da bude što bliži gledaocu.
Lain ima prilično karakterističan vizuelni stil. Koristi specifičnu paletu boja među kojima preovlađuju nijanse duboke plave i čudne ali nekako debele narandžasto-žute boje, koja prilično podseća na sepija ton, što prezentuje atmosferu sumraka, odnosno praskozorja. Takođe, baš kao i sa likovima, ambijent se trudi da bude što realističniji, što je zapravo izuzetno pametno. Za šou u kojem se događa toliko nerealnih stvari mora postojati neka crta realnosti kao parametar. Takođe, serijal ima minimalnu animaciju, vrlo verovatno usled neradog finansiranja eksperimentalnog animea. Ipak, uprkos toj činjenici, serijal na veoma inteligentan način koristi repetitivnu animaciju, što na mnogo načina doprinosi jačini određene scene, jedan od primera bi bila scena saobraćaja sa početka svake epizode.
Iako često odsutna, muzika ume da upotpuni atmosferu u svakoj sceni. Jednostavni i repetitivni rifovi, i dobro sklopivi tonovi koji ne iskaču preterano sa lakoćom pojačavaju užitak u svakom trenutku. Uprkos minimalnom budžetu, zvučni efekti uspevaju da održe realnost šoua i skoro pa da čine svaki pokret realnim.
Da sumiramo: pred vama se ne nalazi tipičan anime serijal. Lain zahteva punu pažnju gledaoca, i mnogo dodatnog razmišljanja nakon završetka. Neprospavane noći su zagarantovane. I ma koliko tematika bila kompleksna i razvijena, većina odgovora bivaju ostavljeni upravo gledaocu da se u njima pronađe i otkrije njihov smisao. Brutalan filozofski serijal koji otvara potpuno nova vrata i prikazuje drugačiji način razmišljanja i nov pogled na život.
Zatvori svet
Otvori sledeći.

4
Anime / Mars of Destruction
« poslato: Oktobar 08, 2016, 17:20:38 »


Гледајте на: Gogoanime
Линк на My anime list: Mars of Destruction


Жанр: Хорор, Научна фантастика.
Моја оцјена:
Прича: 1/10
Анимација:1/10
Музика: 3/10 (само ради Шопена и Бетовена)
Ликови: 1/10
Уживање: 1/10
Коначна оцјена (дао бих 0): 1/10

Мало да додамо и лоше аниме. 
Поред свих одличних наслова дошао је ред и на један од најлошијих. Ријеч је наравно о Mars of Destruction
Када би ико схавтио шта се дешава у анимеу, ја му дајем Нобеллову награду :)
Аниме почиње тако што један сателит се распада при уласку у атмосферу, а након тог сцена неких бића који су окупирали Земљу а Бог зна како су доспјели.
Земља оснива неки одред за уништење тих бића.
Не знам ништа више јер је аниме толико глуп и досадан да је и трећи најгори аниме на МАЛ.

Крај је још гори али ви погледајте овај катастрофалан аниме, а препоручујем га сваком јер има једну једину епизоду од 19 минута.

Такође за бољи доживљај и упознавање анимеа погледајте и рецензију Кликни овдје



5
Anime / Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan - Tsuioku-hen
« poslato: Oktobar 06, 2016, 10:21:45 »


Прије свега обавјештење:
Овај аниме претсавља 4 ОВА епизоде које су настале после оригиналног наслова. А из којег је потпуно избачена сва комедија која је била у оригиналном анимеу. Али овај аниме можете без проблема гледати независно иод оригинала јер је радња другачија.


Гдје гледати: Kissanime
Линк на My anime list Kenshin

Жанр: Акција, Романтика, Самурајски, Историјски
Моја оцјена:
Прича: 10/10
Анимација: 10/10
Музика: 9/10
Ликови: 8/10
Уживање: 9/10
Коначна Оцјена: 9/10

Велика препорука свима који воле историјске аниме базиране на истинитим догађајима.

СОПЈЕЛР СПОЈЛЕР СПОЈЛЕР

Прије свега да нагласим ова рецензија нија моја. Написао ју је Ненад Грујић Скарфингер, ја не умем баш.


"Priča počinje u Meiđi eri (šezdesetih godina devetnaestog veka), u vreme velikih previranja i borbi za prevlast. Dok se vlastela igra šougija sa živim figurama, narod je taj koji trpi i strada. Ipak, čovek s kojim započinje ova storija daleko je od tog sveta. Seiđuro Hiko XIII je usamljeni lutajući mačevalac, kome su godine samodiscipline i treninga podarile mudrost još u mladim godinama. Jedne noći, u nameri da uživa u ritualu ispijanja savršenog sakea, Seiđuro je čuo strašne krike. Došavši na lice mesta, video je kako su razbojnici napali karavan sastavljen skoro isključivo od žena i dece i pobili skoro sve na najsuroviji način. Jedini preživeli od svih njih bio je Šinta, desetogodišnji dečačić koga je Seiđuro spasao primenivši svoju nadljudsku veštinu s mačem na razbojnicima. Želeći da postane snažan dovoljno da odbrani sve do čega mu je stalo, Šinta je zamolio Seiđuroa da ga nauči Hiten-Mitsurugi Rjuu, što je ovaj dugo odbijao, ne želeći da donese nesreću dečaku. Posle upornog insistiranja ipak je pristao. Međutim, pre početka treninga, Seiđuro je primetio da je Šinta previše delikatno ime za mačevaoca, pa je preimenovao dečaka u znatno zvučnije i opasnije ime- Kenšin. Kenšin provodi šest godina učeći se maču i najzad traži od Seiđuroa dozvolu da ode i postane heroj i branilac nedužnih. Ovaj mu to uporno ne dozvoljava, znajući da u ubijanju ljudi nema ničeg uzvišenog i svetog i da će Kenšina na kraju stići mržnja ubijenih. Ipak, Kenšin je uporan i na kraju ga rezignirani Seiđuro pušta da ode, govoreći da je svih tih godina gubio vreme na njega.

To baš i nije tačno, pošto je Kenšin bukvalno prvog dana našao posao u struci. Neverovatnom veštinom mačevanja privukao je pažnju Katsure Kogoroa, vođe jedne od grupa koje su se borile za prevlast. Katsura angažuje Kenšina da bude atentator ljudi koji ometaju napredak grupe. Tokom jednog zadatka, Kenšin naleće na mladog telohranitelja Akiru Kijosatoa koji je i pored strašnih rana uporno odbijao da umre. U svom nastojanju nije uspeo, ali je ostavio Kenšinu ožiljak na licu koji nikako nije prestajao da krvari. Kijosato je, ustvari, trebao da se oženi tog proleća, pa je radio kao telohranitelj da bi zaradio za sebe i svoju verenicu Tomoe Jukiširo, uprkos tome što nije bio dobar mačevalac. Tomoe pada u tihi očaj i pije nekoliko dana da bi jedne večeri slučajno videla Kenšina kako ubija nindžu poslatog da ga smakne. Njih dvoje se tako sreću, nesvesni sopstvene povezanosti. Nedugo zatim, stvari kreću loše po Katsuru i on raspušta grupu govoreći da bi trebalo da se pritaje. Kenšin odlazi u unutrašnjost Japana ali sa njim kreće i Tomoe. Živeći tihim i skromnim životom, Kenšin i Tomoe se postepeno zbližavaju. I tada je prošlost došla da naplati dug.
U moru izuzetnih osobina kojima ovaj anime obiluje, grafika je nekako najuočljivija. I sada kada pogledam Tsuikohen (japansko ime ove OVA-e) ostajem nemalo zadivljen crtežom, a kakav je utisak ostavio prvi put, nema svrhe ni opisivati. Umesto kompjuterske grafike u pojedinim scenama koriste se živi snimci, što samo dovoljno govori koliko je pažnje utrošeno na detalje. Ipak, ogromna većina je crtana ručno, tradicionalnim stilom. Dizajn likova je drastično izmenjen u odnosu na seriju, stilizacija skoro da ne postoji i likovima je data jaka crta ozbiljnosti, tako da svojim izgledom prate ton radnje. Animacija je perfektna i ništa manje, Jedina zamerka, mada bolje da kažem upozorenje, je neverovatna količina neublaženog nasilja od kojeg osetljivim ljudima može da pozli. Posle par odgledanih scena ubistava čini se da svaki lik umesto unutrašnjih organa ima pedesetak litara krvi pod pritiskom koja samo čeka pravi trenutak da šikne iz tela. Borbe su furiozno brze i divlje, sa fantastičnom koreografijom i efektom stroboskopa pri usporavanju vremena. Ipak, bravurozno pripovedanje čini da svaka smrt u seriji deluje kao ogroman gubitak, jer se otkriva barem poneki detalj o žrtvama.

Ekipa koja je bila zadužena za glasove je takođe uradila dobar posao. Seiyu koji je davao (ili bolje davala) glas Kenšinu u seriji zadržan je i u Tsuikohenu. Ne znam koliko nama nejapancima deluje prikladno da žena daje glas muškom liku, ali svakako bolje zvuči nego Goku, što je ipak neki uspeh. Ali ono što stvarno poentira jeste muzika koja diže nivo dramatičnosti na jedan viši stupanj. Glavna muzička tema je prelepa i često se desi da preoptereti emocijama poneku scenu, čineći je teškom za gledanje.

Za razliku od Ruoroni Kenshin-a, Tsuikohen je težak, turoban i mračno romantičan. Tempo se pri sredini serije toliko uspori da je veliko iskušenje ostati koncentrisan na radnju. Ipak, dovoljno strpljivi gledaoci će biti nagrađeni izuzetnim epilogom koji otkriva razloge Kenšinove nesebične dobročinosti i njegovog odbijanja da ubije bilo koga, bez obzira na okolnosti.

I pored sve surovosti i brutalnosti, Tsuikohen je pre svega ljubavna serija. I više od toga, ovo je jedna od najlepših ljubavnih priča ikada ispričanih.


6
PC / GTA San Andreas
« poslato: Oktobar 04, 2016, 11:11:57 »


Мислим да је већина, поготово старијих играла ову легендарну игрицу, а која има сјајну причу.
Главни лик је Карл Џонснон и који кроз читаву игрицу пролази кроз многе проблеме да би испунио главни циљ а то је убити Биг Смоука.
Мислим да не бих много писао пошто већина зна овој игрици оставићу линг гдје имате причу о овој игрици.


Пишите ваше коментаре о овој игри.

7
Anime / Samurai Champloo
« poslato: Oktobar 03, 2016, 22:33:19 »


Гдје гледати: Gogoanime
My anime list Samurai Champloo
Жанр: Акција, Смурајски, Историјски, Комедија
Моја оцјена:
Прича: 9/10
Анимација: 9/10
Музика: 9/10
Ликови: 10/10
Уживање: 9/10
Коначна Оцјена: 9/10
Моја препорука је да погледате

СОПЈЕЛР СПОЈЛЕР СПОЈЛЕР

Прије свега да нагласим ова рецензија нија моја. Написао ју је Ненад Грујић Скарфингер.


Ovaj anime je savršen primer rezultata rada nekoliko genijalnih ljudi na jednom projektu. Par izvrsnih autora radilo je na razvoju ove serije, na čelu sa Shinchiro Watanabeom, tvorcem Cowboy Bebopa. Njihovo delo je možda najpotpuniji anime koji je autor ovog teksta video. Iako je smeštena u doba samuraja, serija se veoma razlikuje od klasičnih samurai anime ostvarenja, poput Rurouni Kenshina. Kao i Cowboy Bebop, Champloo je žanrovski izmešano delo sa akcentom na jedan pravac u muzici. Ovaj put je to, verovali ili ne, hip-hop.

Sve počinje jedne večeri u postfeudalnom Japanu. Dva momka, Jin i Mugen su izvedeni pred gradske kapije i očito im se smeši usekovanje glave. I pored neugodne situacije, njih dvojica ne odaju malodušnost i čak prkose svojim dželatima. Katane seku kroz vazduh i… Jedan dan ranije.


Fuu ima petnaest godina i zaposlena je kao kelnerica u čajdžinici. Ima problema da se izbori, kako sa mušterijama, tako i sa svojim temperamentom. Tog popodneva,sin oblasnog prefekta je u štimu da malo muči, a Fuu je uspela da zabrlja i tako se smesti na vrh liste za amputaciju prstiju. Spasava je neobičan momak koji osobenim stilom borbe savlađuje nasrtljivce. U isto vreme, jedan drugi mačevalac stupa u zaštitu ugnjetenog zanatlije koji nema novca da plati porez upravo prefektu. Zapanjujućom veštinom, ovaj ronin uklanja krem japanskog mačevalaštva, pripadnike Yagyu klana. I otac i sin bivaju zapanjeni ovom dvojicom boraca, koji se ubrzo sreću u Fuuinoj čajdžinici. Borba kreće, ali je prekida požar u kom prefektov sin gine, a Jin i Mugen, kako se zovu nesuđeni rivali, bivaju uhvaćeni. Njih dvojica provode noć u mestu prigodno nazvanom “mučilište” i čekaju da ih pogube sutradan. Od najgoreg ih spasava baš Fuu, ali pod jednim uslovom: da joj njih dvojica pomognu da pronađe samuraja koji miriše na suncokret. Tako počinje putovanje nemoguće grupe, kroz smešne i manje smešne doživljaje, u potrazi za osobom čiji koncept ne shvataju baš najbolje.

Prvo što sam primetio pri gledanju serije je neverovatna vizuelna komponenta. Crtež je perfektan, sa tanko izvučenim, preciznim konturama. Ponekad se prelazi na kroki izraz, viđen u onoj animiranoj sekvenci borbe iz filma “Kill Bill”, što nije za čuđenje, jer je i na seriji radio isti umetnik, Kazuto Nakazawa. Izuzetna je i upotreba boja i senki, u toj meri da poneke scene možete mirne duše izdvojiti iz konteksta i posmatrati kao zasebna umetnička dela. Svaka lokacija kroz koji Jin, Mugen i Fuu prolaze oslikana je fanatično detaljno, počev od mirnih krajolika u prirodi, punih zelenila, do urbanih sredina sa lampionima i crvenim fenjerima na svakom ćošku.

Zanimljiva je odluka da se tipična anime stilizacija likova primeni samo na Fuu, koja je ionako jedva nešto više od deteta. Jin i Mugen su prikazani krajnje realistično, sa vernim proporcijama lica i tela. Jedino preterivanje u telesnim merama je kad se Fuu prejede, dok preterivanja u fizičkim sposobnostima ima napretek. Izrazi lica i grimase su izuzetno ekspresivni, naročito u komičnim delovima kada se koristi verovatno svaki anime emotikon koji postoji. Animacija prati crtež i neverovatna je, pogotovo u scenama borbi, gde se prelazi na efekat “kamere iz ruke” i pomalo nervoznu montažu, tako da deluje kao da lično gledate borbu izbliza. Malo koji filmski režiser može da izazove ovakav efekat.

Stajling je priča za sebe. Kako je serija orijentisana ka popularnoj kulturi, svako od glavnih likova ima neki trenutno moderan detalj na sebi. Tako, Mugen ima piercing-e i tatoo na gležnjevima, Jin nosi neke ultramoderne naočare, a Fuu gomilu privezaka, među njima i kockice za sreću. Ovi detalji nimalo ne odskaču, već se savršeno uklapaju u vizuelnu koncepciju ostvarenja. Jednom rečju, Samurai Champloo je pravi praznik za oči.

Ni zvuk ne zaostaje. Efekti su odlični, naročito prolazak sečiva kroz razne delove tela i onaj LP scratch efekat pri prelasku na sledeći kadar. Glasovi su izrazito dobro odabrani, Jinov glas je blago nazalan, tako da zvuči uštogljeno barem koliko i izgleda, dok je Mugenov glas grlen, drzak i nabusit. Muzika je otprilike recipročna dizajnu, uglavnom su u pitanju moderni tonovi: hip-hop, drum-n-bass, break beat, ali ponekad ih zameni drevna muzika Ainu naroda (Izvođač ove muzike, Umeko Ando, umrla je u toku snimanja serije i na kraju jedne epizode joj odaju poštu jednim od najsuptilnijih anime momenata koje sam ikada video). Obratite posebnu pažnju na prelepu temu koja prati Mugenovo potonuće u okean. Pri borbama se prelazi na fenomenalnu “pržilačku” melodiju u kojoj udaračka sekcija pravi crescendo koji konačno prelazi u kakofoniju. Efektno, u meri da čovek poželi da zaurla.

Dijalozi su najčešće kratki i jasni, kao da se nema vremena za uobičajeno mudrovanje u anime-u. Karakterizacija likova se ostvaruje kroz delanje radije nego kroz govor. I pored toga, postoje briljantne rečenice, od kojih ćete se držati za stomak od smeha, ali i one od kojih će vam zaiskriti u oku. Epizode su najčešće nepovezane, pa se mood menja od jedne tematske celine do druge. Isto važi i za tempo radnje, negde se dešavanja smenjuju brzinom zvuka, a negde je radnja otegnuta, ali nikad dosadna.

Kao da nije dovoljno ludo što su spojili tri lika, od kojih dva skoro neprestano pokušavaju da se pobiju, scenaristi bacaju družinu u najrazličitije pustolovine. Većinu vremena Jin, Mugen i Fuu su bez prebijene pare, tako da su prinuđeni da se snalaze kako znaju i umeju da bi došli do novca. To dovodi do situacija koje su koliko neverovatne, toliko i komične. Recimo, Jin i Mugen se nađu na suprotnim stranama u sukobu bandi oko partije kocki, a delilac u toj partiji je niko drugi do Fuu. I na kraju svake epizode družina nastavlja put zajedno, živi zdravi i koliko-toliko čitavi. Iako vođeni tako banalnim motivom kao što je preživljavanje, naši junaci (uh, ovo zvuči kao Pokemoni  dolaze u kontakt sa fenomenima pop kulture savremenog Japana, a i šire. U jednoj epizodi, na primer, oni sreću umetnika u čijim je delima Van Gogh nalazio nadahnuće, u drugoj se umešaju u rat grafitima u Edou (sa sve tipom a la Andy Warhol), a ubedljivo najviše gegova sadrži epizoda “Baseball blues”. Sama pomisao na samuraje koji igraju bejzbol sa tvorcima dotične igre (i dobijaju ih) je, u najmanju ruku, urnebesna. Iako je serija fikcionalna, bazirana je na stvarnom istorijskom periodu, pa se s vremena na vreme pojavi i neka istorijska ličnost, tipa Miyamoto Musashi-ja (koji jeste živeo dva veka ranije, ali da ne cepidlačimo .

Autori su izgleda imali za cilj da ogole svaku fascinaciju modernog japanskog društva i sagledaju je iz svoje osobene vizure. Za potpuno uživanje potrebno je otvoriti um i prepustiti se viziji autora, inače će vam cela serija proteći u komentarima u stilu: “šta je ovo, pa to ne bi trebalo da je tu.”

Šta više reći? Uživanje uz ovaj svojevrsni road anime vam je zagarantovano, bilo da ste ljubitelj dobre borbe ili salvi smeha u svetu blago pomerene perspektive. Ovo je unikatno, zabavno i prevashodno veoma cool ostvarenje i ja ga najtoplije preporučujem.

Jin

Jin je ronin, lutajući samuraj bez gospodara, i tražen je zbog ubistva svog učitelja i nastojnika Mujuu Shinken dojo-a u kom se obučavao (ista osoba). Da bi se prerušio, nosi neke fancy naočare sa providnim staklima, koje se, začudo, savršeno uklapaju sa ostatkom garderobe. Taj ostatak čine klasičan kimono hladnih boja i ponekad, slameni šešir kojim prekriva lice. Fizički, Jin ne izgleda impresivno, onako bled i melanholičan kao viktorijanski pesnik romantičar, sa pogledom na pola koplja. Ipak, poseduje klasično oružje (katana i wakizashi) majstorske izrade, koga se nikada ne bi odrekao. Jin ne govori mnogo, a kad progovori voli da mudruje, što pomalo iritira Mugena. Jako je inteligentan i perceptivan i, čini se, potpuno ravnodušan prema svemu. Retko pokazuje osećanja, tek ponekim trzajem mišića lica ili govorom tela, strpljiv je do granice mazohizma i uvek smrtno ozbiljan. To čini situacije u kojima se nađe još smešnijim, baš zbog njegovog minimalizma u izrazu. Obratite pažnju na scenu sa šamisenom u bordelu. Jin je, takođe, vrhunski borac i razvio je stil kojim se bez suvišnih pokreta eliminiše protivnik. Ovaj disciplinovani ronin je u družini zbog osećaja časti, ali i da bi putujući učio važne lekcije o borbi i o ljudima.

Mugen

Potpuna, ali potpuna suprotnost Jinu, ovaj bivši gusar sa ostrva Ryukyu (današnja Okinava) je jedan od onih uličnih pasa koje društvo ne može da sputa. Odrastao u najgorim favelama, on se od malih nogu bori za mesto pod suncem. Mugen pomalo podseća na rastafarijanca prvenstveno zbog tamne puti i haosa od frizure, a i zbog neobične boje odeće. Na prvi pogled izgleda kao propalica sa stavom, ali po prvom sukobu postaje jasno da je to, u najmanju ruku, potcenjivanje. Zastrašujuće snažan i spretan, poveliki je zalogaj čak i za Jina. Mugenov stil je Champuru-ken, uvrnuta mešavina kapoere, parkour-a i muso-bato ryu-a (stil Taki iz Soul Calibura). Oružje mu je jednosekla prava sablja, kojoj je štitnik rukovata oblikovan kao sai. Čak su mu i sandale, od onih koje volim da zovem “klupe” ili “Goro-Daimonke”, ojačane metalom radi blokiranja. Osim zavidnih borbenih veština, Mugen nema nijedne druge: bukvalno je nepismen, a ne zna ni da broji, a kamo li da računa. Svo znanje koje poseduje primenljivo je tek za goli opstanak. Budući nezavistan po prirodi, Mugen najviše mrzi naređenja i one koji ih izdaju. Takođe, usijana je glava i uleće tom istom glavom gde neko drugi ne bi ni nogom. Veoma je srebroljubiv i koristi svaku priliku da dođe do novca, i iz svih tih razloga potpuno je nepouzdan. Ako Mugen nešto voli više od novca, onda su to žene i to malo, hm, jače građe. I borba. Neprestano traži izazove i u družini je isključivo zbog nedovršene borbe sa Jinom. On ipak nije lišen osećanja za čast i dobrote, samo treba kopati duboko da bi se ti porivi našli.

Fuu


Fuu je neformalni vođa družine i inicijator celog zamešateljstva sa Suncokretovim samurajem. Obučena je u tradicionalni pink kimono sa saku*a motivom, a sa sobom uvek nosi gomilu privezaka, između ostalog lobanju koju joj je otac poklonio. Lepog je lica, krupnih tamnih očiju i kose. Iako je jedini kawai (stilizovano sladak) lik u seriji, jako je nesigurna oko svog izgleda, pogotovo oko, oprostite mi na izrazu, “prednjeg trapa”. Kad smo već kod te oblasti, Fuu u nedrima nosi simpatičnog glodara zvanog Momo (veverica?) koji je na momente vadi iz neprilika. Fuu je detinje naivna, pomalo kratkog fitilja, ali dobra duša i rada da pomogne. Ono po čemu je izuzuetna je njen apetit koji višestruko nadmašuje njenu fizičku pojavu i talenat za bizarne rečenice. Priznajem da sam se zagrcnuo kad sam pročitao: “Zašto njih dvojica idu u četvrt crvenih fenjera kad imaju mene?” Motiv njene potrage za misterioznim samurajem ostaje tajanstven do samog kraja. Ako je u nešto uverena, to je da mora da ga nađe. Iako ima talenat da upadne u nevolju ravan Mugenovom, i izgleda da samo smeta radnji, Fuu je faktor koji drži družinu na okupu i čini da se stvore jake veze između njih.

Inspektor Sakami “Testera” Manzou

Manzou je nešto kao detektiv u maniru film noir-a. U trenucima kad se pojavljuje služi kao narator i dežurni predstavnik vlasti. Već je u četrdesetim, snažnog i odlučnog izgleda. Naravno, sav je ozbiljan i uvažen, a zapravo smešan do parodije. Njegovo oružje po izboru je gumeni mač, inače standardno oružje zakona, koje koristi na razne načine, od sprave za vežbu do palice za bejzbol. Otud i zbunjuje njegov nadimak, mada verujem da ga je dobio zbog proporcionalne inteligencije ili suptilnosti u rešavanju problema. Situacije u koje upada su urnebesne, jer, slično Jinu, Manzou je strogo ozbiljan i u najapsurdnijim situacijama. Iako se nađe na strani protagonista, Manzou uvek prođe najgore moguće, što možemo uračunati kao njegov dar. Od svih sporednih likova, on je jedini koji se pojavljuje u više tematskih celina, a i ubedljivo je najkomičniji, pa stoga zavređuje da se nađe u registru.

8
Anime / Cowboy Bebop
« poslato: Oktobar 03, 2016, 22:02:42 »

 
Гдје гледати Gogoanime
Линк на My anime list Cowboy Bebop
Жанр: Акција, Авантура, Комедија, Драма и Научна фантастика.
Моја оцјена:
Прича 8/10
Анимација 10/10
Музика 10/10
Ликови 10/10
Уживање 9/10
Коначна оцјена 9,6-10 (само због краја)

Cowboy Bebop важи за један од најбољих анимеа свих времена, којег неки зову и мега класик.
Прича овог анимеа је смјештена у 2071 гдје је читав Сунчев систем насељен људима након што је Земља доживјела катастрофу приликом распадања Мјесеца.

Ликови овог анимеа су главни лик Спајк Шпигел, Џет Блек моја омиљена Феј Валентајн и генелијална дјевојчица хакерка Едвард.
Они су Баунти Хантери који лове криминалце за које ће доботи новац, али који ће добити само ако криминалце које лове доведу живе.
Сваки од ликова има своју мистериозну прошлост која са с времена на вријеме приказује у анимеу, осим Едварда којa је ту више да би забавио публику.
Овај аниме је у већини случајева епизодни и свака епизода има одличну и емоционалну причу, а такође иако је научно фантастични, научне фантастике најмање има осим тога што се радња одвија у будућности.


Зашто 10 (Могући спојлер)

Мени се јако свидио крај анимеа који је за мене јако емоционалан и нема срећан завршетак,  јер главни лик на крају умире али је успио у свом циљу и умире као "херој" и позитивац и добар човјек за разлику од Јагамија из Бележнице смрти који је био мегаломански лудак који убијао невине само да би се извукао, и у стању да убије и властиту сестру, а за истог хиљаде клинаца жале што је умро.
 

Углавном мој савјет је да погледате овај аниме.

9
Anime / Toп 5 аниме ликова (омиљени и најгори)
« poslato: Septembar 29, 2016, 12:28:08 »
Занима ме који су ваши омиљени, ако они постоје, ликови а који најгори аниме ликови из свијета анимеа :) ако већ немате 5 може и 3 :)
Пази дер вамо


Топ 5 Омиљених
1. Sakata Gintoki - Gintama
2. Olivier Mira Armstrong - Fullmetal alchemist  Brotherhood
3. L - Death Note/ Mugen - Samurai Champloo
4. Okabe Rintaro - Steins;Gate
5. Faye Valentine - Cowboy Bebop



Топ 5 најгроих
1. Kaneki Ken -  Tokyo Ghoul
2. Yagami Light -  Death Note
3. Arima Kousei - Shigatsu wa kimi no uso
4. Amano Yukiteru - Mirai Nikki
5. Sasuke Uchiha - ******

10
Anime / Anime sa najboljom pricom
« poslato: Septembar 29, 2016, 08:12:14 »
Napisite anime koji po vama ima najbolju pricu. (Mozete da napisete i vise njih.)

Pozeljno je da napisete ZASTO je po vama to najbolja prica ili jednostavno kraci opis te price. Docarajte ostalima tu "najbolju pricu".

11
Anime / Гинтама
« poslato: Septembar 28, 2016, 22:02:14 »
Е сад за љубитеље комедије ради се о анимеу који иако има много епизода налази се у врху по маногим ранковима и то у следећим ранковима: Комедија,  Пародија, Акција, Шонен, Историја, Самурајски и Научна Фантастика. Такође и и најбоља јапанска"синхронизација" јер енглески гласови за овај аниме готово и непостоје

Аниме је такође и пун цензуре али о томе више за оне који буду гледали.

Овај аниме сматра се најбољом пародијом и комедијом икад направљеном а сам аниме са своја 4 наставка и једним филмом (иако има више филмова) налазе се у топ 10. Аутор ове манге и аниме је Хидеки Сораћи који сам себе представаља за мајмуна (горилу) и понекад се појави у анмеу у истом облику.

Аниме је пародија на многе аниме као Змајева Кугла, Наруто, Бакуман.

Овај аниме уопште нема посебне радње (али опет ко пажљиво гледа приметиће да су епизоде повезане а сам аниме има одличну радњу и причу а епизоде онда дођу као неки скечеви од 21 минута али након прве две три епизоде хтећете да погледате још (моја омиљена епизода 217). Аниме садржи и многе озбиљније епизоде које немају ни 10 % комедије.

Ликови овог аниме су посебни и смешни сваки за себе а које ће само они који буду хтели да гледају ће и да их упознају. А занимљива ствар је да иако је аниме ликове почињете присвајати као да стварно постоје

Моја оцена:

Радња иако је и нема ипак 10/10

Ликови најкомичнији до сад : 10/10

Музика 10/10

Анимација 10/10

Нећу да спојлам само ћу да дам оцене које се врте по МАЛ:

Gintama: 9.05 (10 Место)

Gintama': 9, 16 (4 Место)

Gintama': Enchousen (7 Место)

Gintama Movie: Kantesu-hen - Yorozya yo Eien Nare  (6 Место)

Gintama 2015: 9. 26 (2 Место)

Stranice: 1