Forum.ZmajevaKugla.RS

Forum.ZmajevaKugla.RS

• Decembar 15, 2017, 01:51:00
  • Dobrodošli, gost
Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga

Vesti:

Marko Gligorić je pička.

Autor Tema: Šta je "canon"?  (Pročitano 911 puta)

Welicak94

• Administrator
  • Kralj
  • Rejting: 30
  • Van mreže Van mreže
  • Aleksandar
    • Pogledaj profil
    • Zmajeva Kugla Epizode Online
Šta je "canon"?
« poslato: April 28, 2017, 19:53:18 »

Šta je "kanon"? (canon)

U svetu Zmajeve Kugle, postoji takozvana "kanon" priča a samim tim i njeni "ne-kanon" delovi.
"Kanon" je sve i svako u originalnoj vremenskoj prici mange Zmajeve Kugle koja je napravljena od strane Akire Torijame i proizvodi koji su priznati od njega lično.

Ako je nešto "ne-kanon" (non-canon) onda to znači da se to nikada nije pojavilo u originalnoj mangi Zmajeve Kugle.
To se odnosi na SVE filer filmove i epizode Zmajeve Kugle od Toej Animejšna osim filma "Bitka Bogova" (koju je lično priznao Akira Torijama) i "Povratak Friza", SVE OVA (Originalna Video Animacija) epizode osim one iz 2008. godine "Povratak Gokua i njegovih prijatelja" (“Heya! Son Goku and His Friends Return”).

Po nekom pravilu, ako je nešto ne-kanon,  onda to ne treba mešati sa kanon delovima.
Filmovi se nikad nisu desili u originalnoj priči (iako se sa lakoćom mogu uvrstiti između nekih događaja i na taj način dobiti logično rešenje, ali bez obzira na to, nisu se dogodili u oficijalnoj priči).
Svaki lik koji je se pojavio u ne-kanon varijanti NE postoji u originalnoj priči i samim tim ne može da se meša sa originalnom i oficijalnom pričom.

Kao rezultat toga, imamo Brolija, Turlesa i još par Sajonaca koji su se pojavili u filmovima, oni su ne-kanon (non-canon) i ne postoje u originalnoj priči Zmajeve Kugle.

Da rezimiramo.
Kanon je:
  • Manga Zmajeve Kugle;
  • Manga Džako Svemirski Policajac;
  • Tranks i Bardok TV specijali (oni su bili bonus materijal u mangi);
  • Povratak Gokua i njegovih prijatelja - OVA iz 2008. i
  • Filmovi "Bitka Bogova" i "Povratak Friza".

Sve osim toga je ne-kanon, i uopšte ne postoji u originalnom serijskom izdanju i oficijalnoj priči od Akire Torijame.
Sve ostalo je samo "šta ako" priča koja nema nikakav odnos sa originalnom pričom, ali naravno loše je praviti se da ostali ne-kanon materijali ne postoje, te ih valja odgledati sve redom jer je svaki dodatni materijal Zmajeve Kugle dobrodošao i kao jedan fan Zmajeve Kugle treba poznavati i odgledati svaki materijal vezan za Zmajevu Kuglu. :)

Sve filmove, specijale i OVA epizode možete da pogledate ovde:
http://zmajevakugla.rs/filmovi.php

Nadam se da vam je ovo razjasnilo neke stvari i šta ustvari znači pojam "kanon" (canon, kenon na engleskom).
Uživajte u gledanju Zmajeve Kugle .papa.
« Poslednja izmena: April 28, 2017, 20:04:20 od strane Welicak94 »
Sačuvana
Ako ne znas sta je dobro, pitaj sta je skupo.

Vegetasan

• Global Moderator
  • Autoritet Foruma
  • Rejting: 13
  • Van mreže Van mreže
  • Urosh
    • Pogledaj profil
Odg: Šta je "canon"?
« Odgovor #1 poslato: Jun 21, 2017, 22:21:17 »

Naici cete na razne kanon definicije i rasprave na forumima. Poenta za sada je da znate samo ono sto se u glavnoj prici desilo DB i DBZ (manga) se smatra kanonom. Tranksova istorija i Bardok se pominju u mangi ali nisu u animeu vec u odvojenim specijalima OVA-ma.
Npr. ja licno mislim da ona OVA '08 nije kanon iako je meni najdrazi film.

Sačuvana
VegetasanGT

MaX

• Početnik
  • **
  • Rejting: 0
  • Van mreže Van mreže
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Jul 14, 2017, 17:36:49 »

Naici cete na razne kanon definicije i rasprave na forumima. Poenta za sada je da znate samo ono sto se u glavnoj prici desilo DB i DBZ (manga) se smatra kanonom. Tranksova istorija i Bardok se pominju u mangi ali nisu u animeu vec u odvojenim specijalima OVA-ma.
Npr. ja licno mislim da ona OVA '08 nije kanon iako je meni najdrazi film.

Ako mislis da nije kanon zato sto se spominje Vegetin brat onda nisi upravu. jer ja koliko se secam i kad prave od Goku-a SSJG i kad im je trebao 5 sajonac pitali su Vegetu za brata i on je rekao da je na drugom kraju galaksije ako me secanje dobro sluzi. Nedrzi me 100% za rec sad ali mislim da se spomenuo ili je to iz filma nesecam se bas a mozda i u oba  xD
Sačuvana

Vegetasan

• Global Moderator
  • Autoritet Foruma
  • Van mreže Van mreže
  • Urosh
    • Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2017, 00:20:09 »

ok, ali vraticu se na Sajonsku sagu gde Radis pominje kako su samo 4 Sajonca prezivela napad "metora", tako sto nisu bila tu - poslati su na misije. Svi ti bratovi kao tarles itd. koji se kasnije pojavljuju za mene ne postoje.
Cak i Super dok se ne zavrsi necu da smatram za kanon. Mogu jedino u kontekstu kao poseban serijal - alternativni, da uporedjum mangu i anime, pa cemo videti na kraju.
Moguce da se spomenuo Vegijev brat, nzm ni ja i ako jeste onda ovo sto sam naveo mogu i da potvrdim ali videcu na kraju.

P.S. - posle sam se setio
Negde ces sigurno naici da ce te nazivati retardom ako mislis da super ima filere ili tako nesto.
Ili ako pitas npr. Sta je kod Supera vise kanon, anime ili manga?
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2017, 00:28:00 od strane Vegetasan »
Sačuvana
VegetasanGT

Savinho61

• Novajlija
  • *
  • Van mreže Van mreže
  • Blokovi
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 26, 2017, 18:15:59 »

Momci, koliko ja znam, vegetin mladji brat se pominje u filmu Povratak Friza, ne u seriji da kazem, film nije priznao Akira Torijama, tako da cinjenica da Vegeta ima brata propada u vodu
Jedva cekam kraj turnira da vidim da li ce Kabe odvesti Vegetu i Gokua na njegovu planetu kao sto je obecao, pozzz
Sačuvana
"Nek grmi do blokova sezdesetih"

Welicak94

• Administrator
  • Kralj
  • Rejting: 30
  • Van mreže Van mreže
  • Aleksandar
    • Pogledaj profil
    • Zmajeva Kugla Epizode Online
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 26, 2017, 22:45:49 »

Momci, koliko ja znam, vegetin mladji brat se pominje u filmu Povratak Friza, ne u seriji da kazem, film nije priznao Akira Torijama, tako da cinjenica da Vegeta ima brata propada u vodu
Jedva cekam kraj turnira da vidim da li ce Kabe odvesti Vegetu i Gokua na njegovu planetu kao sto je obecao, pozzz
Buraz, aj citaj pazljivo tekst u prvom postu. "Povratak Friza" jeste kanon i Vegeta ima mladjeg brata kao sto je i sama OVA kanon :D
Sačuvana
Ako ne znas sta je dobro, pitaj sta je skupo.

Savinho61

• Novajlija
  • *
  • Van mreže Van mreže
  • Blokovi
    • Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 27, 2017, 00:54:14 »

Povratak Friza jeste kanon zato sto je film radjen po "seriji",gde se Vegetin brat ne pominje, e sad, da li verovati seriji ili filmu, ne znam, dok ostali filmovi koji nisu kanon su napravljeni sami od sebe, nezavisni su  <.<
Sačuvana

Vegetasan

• Global Moderator
  • Autoritet Foruma
  • Van mreže Van mreže
  • Urosh
    • Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 27, 2017, 01:21:31 »

Vrati se na pocetak, Film povratak Friza je izasao pre serije, ali prvi put se njegov brat pominje u OVA-i iz 2008. koja po meni moze da bude kanon, ali nepominje se u mangi, te je ne smatram kanonom.

Sto se Supera tice to je kao prica sa vise zavrsetaka, samo bez kraja. Kako to? Pa lepo, taj njihov kraj ce biti otvoren za novi nastavak ili ce nekako potpuno ignorisati Zed sto im za sad veoma dobro ide, a to je ono sto je najgore.

Za mene to nece biti kanon cak i ako autor licno potpise. Iako jos nije bilo reci o tome, on se vodi kao kanon da odvoji filler epizode od mange.

Oni su uradili sledece, zamisli sada da krenu da crtaju GT mangu malo izmenjenu ali opet da se prilagodi seriji koja je totalno aut. Time bi GT automatski bio oficijalni nastavak, a do juce nije.

« Poslednja izmena: Oktobar 27, 2017, 01:35:13 od strane Vegetasan »
Sačuvana
VegetasanGT

Savinho61

• Novajlija
  • *
  • Van mreže Van mreže
  • Blokovi
    • Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 27, 2017, 01:37:11 »

Aha ,dobro onda, moja greska, nisam znao da je film izasao pre serije

Da, apsolutno se slazem sa tobom sto se tice Supera, nazalost, zed je neprevazidjen

Au brate, to bi bila potpuna ludost, i ovako mi se GT nije svideo zbog dogadjaja jel, ali da postane sad ofc nastavak, uzas
Sačuvana

Vegetasan

• Global Moderator
  • Autoritet Foruma
  • Van mreže Van mreže
  • Urosh
    • Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 27, 2017, 01:50:22 »

haha to sam ja dao primer, ne brini nece se to desiti sa GT-om. To je moj stav o tome, ne znaci da je tako. Ostavio sam ja komentar negde i dobio sam odg. da to ne radi tako, ali neki me i podrzavaju...

Ali evo, uzmimo da je OVA https://www.youtube.com/watch?v=OIog_Bw5D4Y kanon.  Prica pocinje da je proslo 2 godine i da se nisu videli od borbe sa Buom. To se potire sa Zed filmovima koji se desavaju u to isto vreme.
Napravili su pobunu kod svih tako da se konstano ratuje s tim ne/kanon i za druge animee slicno radjene = bez reda. To se izgubilo i nastaje haos, prov mora da ide skripta, manga koja prati nju pa onda anime koji prati i ispravlja sve to a ne obrnuto.
« Poslednja izmena: Oktobar 27, 2017, 02:31:22 od strane Vegetasan »
Sačuvana
VegetasanGT